Obsah stránky

Sbor dobrovolných hasičů

Sportovní Činnost SDH v roce 2010

Jednou z aktivit, které se věnuje místní sbor je i soutěžení v požárním sportu, kde dosahuje v posledních letech velmi výrazných úspěchů a to jak na úrovni regionální, tak i na republikové.  V letošním roce náš sbor zanechal svou stopu na celkem 26 soutěžích všude po celé České republice. V následujících pár řádkách bych vám chtěl přiblížit největší úspěchy, kterých náš sbor v letošním roce dosáhl.


V Bohuňově se Širokodolským hasičům nedařilo

Předposlední závod okresní ligy Svitavska se uskutečnil V Bohuňově na sice trochu měkčím ale dobře připraveném trávníku, který sliboval velmi zajímavý závod.

Nejdříve se na start postavila kategorie mužů, kde před tímto závodem vedl Široký Důl před Desnou a Hartmanicemi. Jako třetí v poradí se na start připravila právě Desná, která už svými předešlými výkony dávala Širokodolským navědomí, že boj o titul rozhodně nevzdají. Od začátku špičkově rozběhnutý útok zastavil časomíru na fantastické hodnotě 17,48, což znamenalo druhý nejlepší čas okresní ligy pro tento rok a ještě k tomu rekord SDH Desná. Po takovémto začátku se dlohu čekalo na nějaký kvalitnější čas, protože ta nejlepší družstva měla přijít až v závěru. Na start se dokonce postavilo i několik týmů z Blanenska v čele s vítězem Kvasar cupu 2010 Horním Poříčím a celkově čtvrtým Sychotínem. Široký Důl "B" se postavil na start v poloviě startovního pole, ale po chybě levého proudaře na základně si bohužel musel zapsat neplatný pokus.Široký Důl. Jak se ale startovní pole blížilo k závěru, tak byly v očekávání i kvalitnější časy v podání těch nejlepších družstev. Nejdříve Hartmanice po drobných chybách za 19,46 a následně Sychotín po obrovském prostřiku jen za 18,54. Pak se na start postavil Široký Důl "A", ale jeho opravdu parádně rozběhnutý útok zastavil až "létající" rozdělovač, takže po opravě vedení si Široký Důl zapsal čas kolem 50 vteřin a bylo jasné že přijde o vedení v okresní lize. Jako poslední se na start postavilo Horní Poříčí a čekalo se jak si povedou vítězové Kvasar cupu, kteří drží i rekord Okresní ligy svitavska a to 16,98, značně oslabeni po oslavách titulu. Oslavy se nepatrně projevily, ale stále z toho bylo slušných 19,54. 

Karty jsou tedy před posledním závodem okresní ligy rozdány jasně. Vede Desná o 8 bodů před Širokým Dolem a o 20 bodů před Hartmanicemi. To znamená že pokud se Desná umístí do 5tého místa v posledním závodě, stane se vítězem okresní ligy 2010.

V kategorii ženy nedopustili překvapení domácí závodnice, které si jistým výkonem 18,87 pojistily už tak jisté vítězství v okresní lize 2010 na druhém místě skončil Žďár (BK) na třetí místo dosáhla děvčata z Poličky.

Ve veteránské kategorii nedopustili překvapení muži z Hartmanic a časem 16,87 si taktéž pojistili vedení v soutěži. Na druhém místě se umístil časem 17,25 Široký Důl.


Historie SDH

V Širokém Dole se spojilo několik nadšenců, kteří našli podporu v obecním zastupitelstvu. Velkou zásluhu na založení sboru měl tehdejší starosta obce František Květenský č.p.8. Prvním hasičským velitelem v Širokém Dole se stal Josef Sýkora č.p. 11. který tuto funkci vykonával 29 let. Podvelitelem byl Josef Střítežský č.p. 1. Nově ustanovený sbor čítal 40 členů. Naši hasiči převzali pod svou ochranu obec, jež v roce 1891 měla 105 popisných čísel a 596 obyvatel. Chalupy v té době byly dřevěné, nebo z kamene a dřeva. Budovy větších zemědělců byly zděné a stodoly kryté doškovou střechou. Proto všichni občané uvítali založení hasičského sboru.

Patička stránky